SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

Bakan Ceyhun Bayramov’un BM Kalkınma Programı Yöneticisi Akhim Steiner ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

Bakan Ceyhun Bayramov’un BM Kalkınma Programı Yöneticisi Akhim Steiner ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması
Bu haber 20 Mart 2024 - 11:07 'de eklendi.

No:123/24, Bakan Ceyhun Bayramov’un BM Kalkınma Programı Yöneticisi Akhim Steiner ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 15 Mart 2024 tarihinde XI. Küresel Bakü Forumu’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden BM Kalkınma Programı Yöneticisi Akhim Steiner ile görüştü.

 

Toplantıda, BM Kalkınma Programı çerçevesinde işbirliği gündemi, güncel perspektifler, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP29) Taraflar Konferansı’nın 29. oturumunda ortaya çıkan konular ve bölgedeki bölgesel durum ele alındı. Çatışma sonrası dönem ele alındı.

 

Bakan Ceyhun Bayramov, BM Kalkınma Programı ile Azerbaycan arasındaki uzun vadeli işbirliğinin olumlu sonuçlarından bahsederek, mevcut ortaklığın sürdürülmesinin önemine dikkat çekti.

 

COP29 hazırlıklarından bahseden Bakan Ceyhun Bayramov, ülkemizin COP29 başkanlığının başarılı bir şekilde uygulanması için çeşitli taraflarla kapsamlı müzakereler yürüttüğünü ve aynı zamanda gerekli organizasyonel önlemlerin de alındığını belirtti.

 

Çatışma sonrası dönemde ülkemizin yaptığı yeniden inşa ve barış çabalarından bahseden Bakan Ceyhun Bayramov, Ermenistan’ın topraklarımızda yoğun bir şekilde madencilik yapmasının yanı sıra ülkenin mayınlı alanlar hakkında bilgi vermeyi reddetmesinin de ülkemizi tehdit ettiğini belirtti. Vatandaşlarımızın hayatı ve sağlığının yanı sıra devam eden restorasyon çalışmaları da devam ediyor. Mayın temizleme konusunda uluslararası çabaların seferber edilmesinin gerekliliği vurgulandı.

 

Akhim Steiner, Azerbaycan’ın kalkınma alanındaki başarılarının örnek teşkil ettiğini kaydetti. BM Kalkınma Programı’nın mayın tehdidiyle mücadeleye önem verdiği, bu yöndeki girişimlerin de tartışıldığı belirtildi.

 

Hidrokarbon kaynakları açısından zengin bir ülke olarak bilinen Azerbaycan’ın COP29 başkanlığında gösterdiği konum ve yaklaşımın takdire şayan olduğu ifade edilerek, bu yönde başarılı bir başkanlık faaliyeti diledi.

 

Toplantıda karşılıklı ilgi duyulan diğer konular da ele alındı.

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no12324

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA