SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

Bakan Ceyhun Bayramov’un Mısır’ın UNESCO Genel Direktörlüğü adayı Halid El-Enani ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

Bakan Ceyhun Bayramov’un Mısır’ın UNESCO Genel Direktörlüğü adayı Halid El-Enani ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması
Bu haber 14 Nisan 2024 - 17:17 'de eklendi.

No:163/24, Bakan Ceyhun Bayramov’un Mısır’ın UNESCO Genel Direktörlüğü adayı Halid El-Enani ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 13 Nisan 2024 tarihinde Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörlüğü görevine Mısırlı aday Halid El-Enani’yi kabul etti.

Toplantıda Azerbaycan ile UNESCO arasındaki işbirliği gündemindeki güncel konular, ülkemizin konumu, Azerbaycan’ın ortaya koyduğu girişimler ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Ceyhun Bayramov, Azerbaycan’ın UNESCO’ya üye olduğu tarihten bu yana kültürlerarası diyaloğun geliştirilmesi ve teşviki de dahil olmak üzere örgütün faaliyetlerine önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, “Bakü Süreci”nin eğitimsel ve insani açıdan önemini vurguladı. girişimler. Mısırlı adayın seçim programında dikkate almasını uygun gördüğümüz hususlara ilişkin önerilerimizi sunduk.

Bakan Ceyhun Bayramov ayrıca geçmiş Ermenistan-Azerbaycan çatışmasının tarihi, Azerbaycan topraklarının işgali gerçeği ve çatışma sonrası dönemde bölgede yaşanan mevcut durum hakkında karşı tarafa detaylı bilgi verdi.

 

 

 

Bakan Ceyhun Bayramov, ülkemizin kültürel mirasının Ermenistan tarafından yok edilmesine değindi. UNESCO misyonunun Ermenistan’da yarattığı yıkımın kayıt altına alınması ve topraklarımıza ziyaret düzenlenmesi yönünde 20 yılı aşkın süredir UNESCO’ya çağrılarımıza rağmen, Ermenistan’ın misyonu engellediği belirtildi ve bu durum UNESCO raporunda da yer aldı. 2005 tarihli.

 

Adaya seçim kampanyasında başarılar diledi.

 

Toplantıda ayrıca karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer konular da görüşüldü.

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no16324

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA