SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk Folklorunun Çınarı-Mahmut İslâmoğlu Armağanı” isimli kitabın tanıtım etkinliğine katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk Folklorunun Çınarı-Mahmut İslâmoğlu Armağanı” isimli kitabın tanıtım etkinliğine katıldı
Bu haber 27 Mart 2024 - 15:02 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk Folklorunun Çınarı-Mahmut İslâmoğlu Armağanı” isimli kitabın tanıtım etkinliğine katıldı
.2024

“Mahmut İslamoğlu’nun ismi, sanat tarihimize altın harflerle yazıldı”
14
Shares
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

 

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’de yer alan etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, ortaokulda okurken, Mahmut İslamoğlu’nun
Türkçe öğretmeni olduğunu belirterek, kendisini 50 yıldan beridir tanıdığını ve çalışmalarını takip ettiğini söyledi.

Mahmut İslamoğlu’nun öğretmenliği yanında Kıbrıs Türk kültürüne büyük hizmetler verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yayınladığı kitaplarla milli arşive katkıda bulunduğunu vurguladı.

İslamoğlu’nun kültür alanında Kıbrıs Türk folkloruna ve edebiyatına bir halk bilimci olarak çalışmaları örnek olacak çalışmalar yaptığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yapılacak başka çalışmalara da kaynak oluşturacak nitelikte çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Arşivlerin Türk halkının edebiyatına, kültürüne büyük hizmetler verdi yayınladığı kitaplarla milli arşive ve yapılacak çalışmalara kaynak oluşturacak katkıda bılundu dijitale aktarmanın bütçe ve yetişmiş çalışan istediğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, arşivlerde yer alan belgelerin ülkenin zenginliği olduğunu vurguladı.

Kültürel çalışmaların Kıbrıs Türkü’nün ülkedeki varlığının teminatı olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Kıbrıs’ta milli mücadeleyi ayrı bir halk olarak yürütüyorsak, bunu kendi dilimiz, kimliğimiz kültürümüz, adetimiz geleneklerimizle yürütüyoruz, bu nedenle bunların yazılı olması önemlidir” dedi.

Kıbrıs Türkü’nün 1571 yılından beridir yaptıklarının yazılanlardan daha fazla olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, yazmanın fedakarlık ve yetişmiş insan gücü istediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, 1990’lı yıllarda yayındığı 2 dergide kültür ve sanatla uğraşan kişilere yer verdiğini hatırlattı.

Mahmut İslamoğlu’nun 90’ncı yaşını kutlayan Cumhurbaşkanı Tatar, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren eşi Firdevs İslamoğlu’na da rahmet diledi.

“Mahmut İslamoğlu’nun ismi, sanat tarihimize altın harflerle yazıldı” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, kurucusu olduğu Türk Maarif Koleji’nin 60’ncı kuruluş yıldönümünde hocasının elini öpmenin mutluluğunu yaşadığını vurguladı.

Eserin Türk kültür ve edebiyatını gelecek kuşaklara taşıyacak olmasının önemine de dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, kitabın yazılmasında emeği geçenleri tebrik etti.

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-kibris-turk-folklorunun-cinari-mahmut-islamoglu-armagani-isimli-12154

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA