SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğündeki ‘Hoş Geldin Bebek Hatıra Ormanı’ projesi kapsamında fidan dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğündeki ‘Hoş Geldin Bebek Hatıra Ormanı’ projesi kapsamında fidan dikildi
Bu haber 18 Mart 2024 - 19:55 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğündeki ‘Hoş Geldin Bebek Hatıra Ormanı’ projesi kapsamında fidan dikildi
.2024

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın öncülüğünde 1 Nisan 2021 tarihinde başlatılan ve KKTC’de doğan her bebek için fidan dikilmesini amaçlayan “Cumhurbaşkanlığı Hoş Geldin Bebek Hatıra Ormanı” projesinin ikinci etabı bugün gerçekleşti.

Projenin ikinci etabında fidan dikimi, Tarım Bakanlığına bağlı Orman Dairesi ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetlerine bağlı 39’uncu Mekanize Piyade Tümeni’nin katkılarıyla gerçekleşti.

24 Şubat 2022’de yapılan birinci etap fidan dikim etkinliğinde 2 bin 315 fidan, o günden bu yana ise 5 bin 500 çam, selvi ve okaliptüs fidanı dikildi.

Bu yıl doğan ve ailesine sertifika gönderilen bebekler adına Kalkanlı-Tepebaşı bölgesinde yer alan fidan dikimi etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, çok boyutlu projeyi fikirsel düzeyden sahaya taşıyan eşi Sibel Tatar’a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanlığı’nda Sibel Tatar öncülüğünde, oluşturulan komitede Tarımcılık, Hayvancılık ve Girişimcilik Danışmanı Ahmet Hamdi ve Orman Dairesi’nin çalışmalarıyla projenin yürütüldüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, bugün dikilen fidanların 20 yıl sonra büyümüş olacağını anlatarak, “Yorulmadan çalışmaya devam etmek gerek” dedi.

Orman Dairesi’nin fidan üretiminin bu gibi projelerin hayata geçebilmesi adına hayati olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, yağışların olmadığı dönemde Orman Dairesi yanında sivil toplum örgütlerinin de sulama işine destek vermesinin önemli olduğunu vurguladı.

Bölgedeki yangın sonrasında gelecek nesillere orman bırakmak için çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, projenin başından bu yana 6 bin civarı bebek doğduğunu ve 7 binin üzerinde fidan dikildiğini ifade etti.

Konuşmasında yangınların önüne geçmek için alınması gereken önlemlere de işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, elektrik kurumunun elektrik direklerinin olduğu yerlerde kurumuş otları temizlemesi ve yangın çıkma riskini asgariye indirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar, çam kese böceğiyle mücadeleye devam edileceğini de kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş da konuşmasında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın öncülüğünde 2315 fidan dikimiyle başlatılan proje kapsamasında bu yıl 5500 fidan dikileceğini söyledi.

Bakan Çavuş, yangınlar ve yapılaşma nedeniyle ağaçların azaldığını belirterek, adanın yeniden yeşertilmesi için ağaç dikiminin önemine dikkat çekti.

Bakan Çavuş, yürütülen projeden dolayı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar’a teşekkür etti.

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatarin-esi-sibel-tatar-onculugundeki-hos-geldin-bebek-12119

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA