SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

Devlet başkanı Sanayi ve İnşaat Bakanı Kanat Sharlapaev’i kabul etti

Devlet başkanı Sanayi ve İnşaat Bakanı Kanat Sharlapaev’i kabul etti
Bu haber 11 Nisan 2024 - 1:40 'de eklendi.

Olaylar

Akorda

Devlet başkanı Sanayi ve İnşaat Bakanı Kanat Sharlapaev’i kabul etti

 

 

 

 

2024

 

Başkana endüstriyel kalkınma, jeoloji, toprak altı kullanımı ve inşaat alanlarındaki çalışma ve planların sonuçları hakkında bilgi verildi.

Bakan, Ocak-Şubat 2024’te Kazakistan imalat sanayinin özellikle makine mühendisliği, metalurji, kimya ve hafif sanayi nedeniyle %7,4 oranında büyüdüğünü kaydetti. 1,5 trilyon tenge değerinde 180 projenin hayata geçirilmesi planlanıyor, uygulanma sürecinde 17,8 bin istihdam yaratılacak.

Devlet başkanına inşaat sektörünün durumu hakkında bilgi verildi: Geçen yıl 157 bin konut inşa edildi, bu yıl 172 bin konut yapılması planlanıyor, 22 bin kiralık dairenin inşası için 300 milyar tengeden fazla kaynak ayrılacak. Otbasy Bank aracılığıyla vatandaşlara 12 bin konut kredisi kullandırılmasını sağlayacak 300 milyar tenge finansmanlı program başlatılacak.

Kassym-Jomart Tokayev, toprak altı kullanım haklarına ilişkin açık artırmaların elektronik formatta gerçekleştirilmesine yönelik olarak şeffaflığı ve erişilebilirliği önemli ölçüde artıran dijital platform E-Qazyna.kz’nin kullanıma sunulduğu hakkında bilgilendirildi. Aralarında Rio Tinto ve Fortescue’nun da bulunduğu büyük küresel şirketlerin açık artırmalara katılımı, Kazakistan’daki potansiyel kaynak zengini yatakları keşfetme fırsatı için rekabetin yoğunlaştığına işaret ediyor.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanına ayrıca bakanlığın selden etkilenen insanlara yardım sağlamaya yönelik öncelikli planları hakkında da bilgi verildi. Şu anda acil durum bölgesinde kalan bölgelerde yeni konut inşasına ilişkin tasarım ve tahmin dokümantasyonlarının maliyet onayı tamamlanma aşamasındadır.

Kassym-Jomart Tokayev, doğal afet nedeniyle yıkılan konutların acilen restorasyonunun sağlanması talimatını verdi.

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://www.akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-prinyal-ministra-promyshlennosti-i-stroitelstva-kanata-sharlapaeva-831638

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA