SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov’la görüşmesine ilişkin basın açıklaması

Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov’la görüşmesine ilişkin basın açıklaması
Bu haber 12 Nisan 2024 - 11:24 'de eklendi.

No:154/24, Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov’la görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

 

Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kırgız Cumhuriyeti’ne yaptığı resmi ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov tarafından kabul edildi.

Toplantıda Bakan Ceyhun Bayramov, ülkemiz ile tarihi, kültürel ve dini ortak noktaları paylaştığımız kardeş Kırgız Cumhuriyeti arasında kurulan stratejik ortaklık ilişkilerinin her geçen gün içerik olarak güçlenip zenginleştiğini vurguladı.

Ülkelerimiz arasındaki aktif siyasi diyaloğun ticari-ekonomik, insani, kültürel, eğitim ve diğer alanlardaki başarılı ikili işbirliğimizi belirlediğine dikkat çekildi.

Kırgızistan’ın da aralarında bulunduğu Orta Asya ülkelerinin Orta Koridor’un geçiş fırsatlarından faydalanmasının, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin güçlenmesini teşvik edeceği kaydedildi.

BM, Türk Devletleri Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı ve diğer platformlar başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel kuruluşlar çerçevesinde ülkelerimiz arasında koordineli faaliyetlerin ve karşılıklı desteğin sürdürülmesinin önemi vurgulandı. Türk Devletleri Teşkilatı’nın temmuz ayında Şuşa’da, ekim ayında ise Kırgızistan’da yapacağı resmi ve gayri resmi zirvelerin önemine dikkat çekildi.

 

 

Azerbaycan’ın bu yıl BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP29) Taraflar Konferansı’nın 29. oturumuna ev sahipliği yapacağı ve bu çerçevede ülkemiz ile Kırgızistan arasında aktif işbirliği için ek bir fırsatın ortaya çıktığı vurgulanıyor.

Azerbaycan’ın kurtarılan topraklarında yürütülen restorasyon ve imar çalışmalarından bahseden Ceyhun Bayramov, Kırgız Cumhuriyeti’ne Ağdam’ın Hızırlı köyünde ortaokul inşa etme kararından dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, devletlerarası ilişkilerimizin son yıllarda derinleştiğini ve Devletlerarası Konseyin devlet başkanları düzeyindeki faaliyetlerinden memnun olduğunu söyledi.

Dinamik bir şekilde gelişen ve güçlenen ikili ilişkilerimizin parlamentolar, hükümetler ve saha bakanlıkları arasındaki karşılıklı faaliyetlerin genişletilmesine fırsat sağladığı vurgulandı.

Taraflar, Kırgızistan Cumhurbaşkanının ülkemize yapacağı ziyaretle ilgili konularda görüş alışverişinde bulundu.

 

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no15424

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA