SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

“Hacer Gökçora, kültürel mirasa önemli katkılarda bulundu”

“Hacer Gökçora, kültürel mirasa önemli katkılarda bulundu”
Bu haber 31 Mart 2024 - 15:05 'de eklendi.

“Hacer Gökçora, kültürel mirasa önemli katkılarda bulundu”
2024

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, merhum Hacer Gökçora’nın el işlerinden oluşan “Annemin Yüreğinin Sesi El İşi Sergisi’nin” açılış törenine katıldı.
12
Shares
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, merhum Hacer Gökçora’yı sevgiyle anmak için toplandıklarını belirterek Kıbrıs Türk kadınının zorlu mücadelesinde yıllar itibarıyla yaptıkları çalışmaların Kıbrıs Türk kültür ve sanatının becerilerinin Gökçora’nın marifetiyle ortaya çıkmasının kültürel miras olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Tatar, Gökçora’nın saygı duydukları Mustafa Toros’un ablası olduğunu da belirtti.

Göçora’nın, Mustafa Toros’un açtığı fabrikada terzilik mesleğiyle görev aldığını ve fabrikanın gelişmesine katkı koyduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Gökçora’nın yaptığı çeşitli çalışmalarla Kıbrıs Türk sanatına ve kendi marifetleriyle bu güzelliklerin ortaya çıkmasını sağladığını söyledi.

Göçora’nın çalışkanlığı ve mesleğine olan saygısıyla sergide yer alan ürünlerin yaratıcısı olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün kültürel mirasına katkılarını hep birlikte görmekte olduklarını kaydetti.

“Böylesine bir neslin insanları olarak kendi mücadelemizle, çalışkanlıklarımızla bu ülkeyle sonuna kadar sahiplenme duygusuyla yaptıklarımızla hep birlikte kendi siyasal varlığımıza da büyük hizmetler vermekteyiz.” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Tatar, siyasi tezlerinin Kıbrıs’ta iki ayrı halk ve iki ayrı devlet olduğunu ve bu tezlerin altında da Hacer Hanım ve onun gibilerin emekleri olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Hep birlikte bütün bu zenginliklerimize sahip çıkma anlayışıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni sonuna kadar yaşatmak ve Kıbrıs’ta kendi kültürümüzle, edebiyatımızla, müziğimizle ve her türlü sanatımızla varlığımızı dünya dilini konuşarak bütün bunları dünyayla paylaşmak hepimizin görevidir.” diyerek yaşamı boyunca sanatını ve ürettiklerini toplumla paylaşmak için çalışan Gökçora’yı rahmetle andı.

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/hacer-gokcora-kulturel-mirasa-onemli-katkilarda-bulundu-12162

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA