SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

Kardeş devletler Kazakistan’ın yardımına koşuyor

Kardeş devletler Kazakistan’ın yardımına koşuyor
Bu haber 09 Nisan 2024 - 13:57 'de eklendi.

Kardeş devletler Kazakistan’ın yardımına koşuyor

Şiddetli sel felaketlerinin ardından komşu Kırgızistan’dan Kazakistan’ın selden etkilenen bölgelerine hayati önem taşıyan bir insani yardım konvoyu geldi.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı, temel ihtiyaç malzemeleri taşıyan toplam 300 tonluk 15 kamyonun Kazakistan’ın Zhambyl bölgesine geldiği bilgisini doğruladı. Gıda, giyecek, yatak ve ısıtıcıları içeren bu yardımın Atırav, Aktöbe, Batı Kazakistan ve Kostanay bölgelerinde yaşayanlara dağıtılması amaçlanıyor.

 

 

 

Minnettarlığını ifade eden Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, ülkede devam eden su krizi sırasında yardımlarından dolayı Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov’a ve Kırgızistan halkına şükranlarını sundu. Tokayev, bu jestin iki halk arasındaki güçlü kardeşlik, dostluk, dayanışma ve yakın ittifak bağlarını vurguladığını savunuyor.

Kazakistan’ın Rusya sınırındaki kuzey ve batı bölgeleri, bahar aylarında yaşanan sellerin neden olduğu büyük çaplı su baskınlarıyla karşı karşıya. Bu bağlamda birçok yerleşim yerinde olağanüstü hal rejimleri getirildi.

Vatandaşların tahliyesi için bölgelerde çalışmalar sürüyor. Resmi verilere göre yalnızca Kulsarı kentinden yaklaşık 5.000’i çocuk olmak üzere yaklaşık 12.000 kişi tahliye edilmiş.

Türkiye aynı zamanda doğal afet karşısında Kazakistan’la da dayanışma içindedir.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ülkenin çeşitli bölgelerini etkileyen şiddetli sel felaketiyle ilgili olarak Kazakistan’a destek verdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Kazakistan’ın çeşitli bölgelerinde ciddi hasara yol açan ve onbinlerce vatandaşımızın tahliye edilmesine neden olan yıkıcı sel haberlerinin derin üzüntüyle karşılandığını” ifade edildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan halkına ve hükümetine başsağlığı diledi. Ankara’nın doğal afetin sonuçlarının ortadan kaldırılması için gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğu vurgulandı.

Abdullah Yiğit

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA