SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

MEHMET NURİ SAMANCI `DAN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

MEHMET NURİ SAMANCI `DAN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI
Bu haber 17 Mart 2024 - 6:20 'de eklendi.

MEHMET NURİ SAMANCI `DAN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

YUSUF SAMANCI –KENAN AYDEMİR, SERVET SAMANCI –AĞRI

Ağrı İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Nuri Samancı, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 109. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Ağrı İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Nuri Samancı, mesajında şu ifadelere yer verdi;

Şühedanın Aziz Torunları;

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, aziz milletimizin istiklal ve istikbali konusundaki kararlılığı, iman ve bağımsızlık sevdası ile yedi düvele meydan okuyarak, dünya tarihine damga vurmuş şanlı bir destanın ruhudur.

Çanakkale’deki ruh vatandır, bayraktır, sancaktır, hilaldir, yıldızdır, bir hilal uğruna güneşlerin, ay parçası yiğitlerin canını sunmasıdır. Çanakkale gerçekten de bir ruhtur, bir manadır, bir idealdir. Çanakkale hürriyettir. Kendisini esarete düşürmek isteyenlere boyun eğmeme iradesidir. Çanakkale topyekün bir direniştir. Milletin korunması için canını feda edebileceği değerler uğruna bıyığı terlememiş çocuklarını saçlarını kınalayarak cepheye göndermesidir. Çanakkale diriliktir. Her şehitle bin kere dirilmenin destanıdır. Çanakkale her bir şehidin ruh dünyasını tanımaktır.

Çanakkale ruhu, umudun söndüğü, ufkun karardığı ve hürriyetin yere düştüğü bir yok oluş mevsiminde yanan bir umut ateşi, ufuk çizgisi ve özgürlük meşalesidir. Anaların duasıdır Çanakkale. Allah’ın emanetine verilmiş, “Ya şehid ol ya gazi” diye uğurlanmış, evlatların kulaklarına fısıldanan bir nasihattir. Eşlerin hasretidir, yavukluların elini yüreğine basmasıdır, evlatların yetimliğidir.

Çanakkale Yemen’dir, Trablusgarp’tır, Kahire’dir, Bağdat’tır, İstanbul’dur, Bosna’dır, Kırcaali’dir, Kayseri’dir, Diyarbakır’dır. Çanakkale bir bilinçtir: “Kimi Hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela…” olanı bilmektir.

Çanakkale, tarihten silinmek istenen bir milletin, kısıtlı imkânlarla adeta imkânsızın başarıldığı, büyük bir imanın, muazzam bir azmin ve sarsılmaz bir kararlılığın timsalidir.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Çanakkale Muharebeleri sırasında “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” sözlerinin vücut bulduğu bu zafer, Türk milletinin istiklali uğruna nelerini feda edebileceğinin en bariz göstergesidir.

Bu duygularla Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal eden tüm kahramanlarımızı, rahmetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA