SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

TÜMKUV GENEL BAŞKANI DR. FATİH ŞİMGA`DAN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

TÜMKUV GENEL BAŞKANI DR. FATİH ŞİMGA`DAN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI
Bu haber 17 Mart 2024 - 12:08 'de eklendi.

TÜMKUV GENEL BAŞKANI DR. FATİH ŞİMGA`DAN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

Türk Millî Kuvvetler Vakfı Kurucu Genel Başkanı Dr. Fatih ŞİMGA, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 109. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

TÜMKUV Genel Başkanı Dr. Fatih ŞİMGA, Mesajında şu ifadelere yer verdi;

Aziz milletimizin bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen yedi düvele meydan okuduğu, sarsılmaz azminden ve imanından aldığı güçle bütün dünyaya “Çanakkale Geçilmez!” diye haykırdığı Çanakkale Zaferi, tarihimizin altın yapraklarındaki en müstesna yerini almış, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bir milletin yekvücut olup üstlendiği bir büyük kahramanlık mücadelesinin adı ve Türk milletinin yeniden diriliş ve varoluş destanı olmuştur.

Öyle ki Çanakkale; ismini Sevgili Peygamberimizden (S.A.V) alarak onun övgüsüne mazhar olmuş kahraman Mehmetçiğimizin, iman, millet ve bayrak sevgisiyle coşan sinelerinin vatan ve bağımsızlık aşkıyla şahlandığı, vatan ve millet sevgisinin zirvelere ulaştığı, tertemiz alnından vurulup toprağa düştüğü, bir hilal uğruna serden geçerek dünyada eşine az rastlanan kahramanlık destanını yazdığı bir yerdir.

Kahramanlıklarla dolu şanlı tarihimizdeki her altın yaprak gibi, Çanakkale Zaferi’nin de çok önemli bir yeri vardır. Her mücadelede olduğu gibi Çanakkale’de de değerleri ve mukaddesatı uğruna türlü zorluklara göğüs geren ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ecdadımız, ne pahasına olursa olsun namusunu payimal etmemiş ve canından aziz bildiği yurduna düşmanları uğratmamış ve “Ölürsem Şehit, kalırsam Gazi” şuuruyla vatanın her karış toprağına aynı ehemmiyetle sahip çıkmıştır.

Nitekim Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale Şehitlerine ithafen milletimiz adına kahramanlığın, cesaretin, imanın, azmin ve vatan sevgisinin en güzel örneği olan bu mücadeleyi tebcil ederek;

“Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi

Bedrin arslanları ancak bu kadar şanlı idi”

diye haykırmış, minnet ve şükran duygularını da coşkun bir şekilde ifade etmiştir.

İşte bu eşsiz şiirde dile getirildiği üzere; Çanakkale’de şahlanan o muazzam ruh ve şuuru iyi idrak ederek, birlik ve beraberliğimizi diri tuttuğumuz ve değerlerimize sahip çıktığımız müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk, kazanamayacağımız hiçbir mücadele, elde edemeyeceğimiz hiçbir başarı yoktur.

Çanakkale Zaferi gibi nice şanlı mücadeleler kazanmış ecdadımızın bize emanet bıraktığı bu aziz vatan, üzerinde mukim bulunan insanlarımızın aziz kıldığı, şerefine izzet kattığı ve hür olmanın şanını taşıdığı, insanımızın müreffeh bir şekilde huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir toprak parçasıdır. Bu vatan bizler için her metrekaresi Şehit kanıyla sulanmış, ecdadımızın şanlı destanlarıyla binlerce mefahire mazhar olmuş ve bağrında büyütüp kök saldığı insanlık değerleriyle zirveleşmiş dünyanın en kıymetli mekânıdır. Aynı hedef ve ideallerle geleceği inşa edenleri bağrında barındıran şanlı Anadolu’muz, sinesi aynı atanların, aynı istikamete bakanların, aynı duygu, düşünce ve değerler uğruna baş koyanların yurdudur.

Bu aziz yurdun değerini iyi bilip, Çanakkale’de yan yana, omuz omuza yatan kahraman Şehitlerimizden aldığımız güç ve inançla, birliğimizi ve kardeşliğimizi muhafaza ederek birbirimize dört elle sarılmalı, ülkemize yönelik her türlü hasmane tutum ve saldırı girişimlerine karşı millet olarak tek yürek halinde vatanımıza sahip çıkmalıyız. Bizi biz yapan, bizleri başarıdan başarıya koşturan, bizi yeryüzünde milletlerin en azizi kılan değerlerimizin etrafında kenetlenmek, onları koruyarak yeni nesillere aktarmak, Şehit ve Gazilerimizin emaneti olan aziz vatanımıza aynı bilinç ve idealle sahip çıkıp, çok çalışıp onu yeni başarı ve ufuklara taşımak, en büyük idealimiz olmalı.

Türk Milleti olarak bizler; hayatını bu vatan ve bayrak uğruna feda etmiş aziz Şehitlerimizi ve kahraman Gazilerimizi geçmişte olduğu gibi bugün de asla unutmadan, onları başımızın tacı bilerek, onları hayatımızın her anında ve her yerde minnet ve rahmetle yad ediyor ve aziz hatıralarını her daim yaşatmaya söz veriyoruz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle istiklalimizin dönüm noktası olan Çanakkale’de tarih yazarak bu vatanı bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; şanlı tarihimizin ilk gününden bugüne fedai can eden tüm aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman Gazilerimizi sonsuz rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA