SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

Bakan Ceyhun Bayramov’un İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdullahian’la görüşmesine ilişkin basın açıklaması

Bakan Ceyhun Bayramov’un İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdullahian’la görüşmesine ilişkin basın açıklaması
Bu haber 13 Mart 2024 - 16:50 'de eklendi.

No:102/24, Bakan Ceyhun Bayramov’un İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdullahian’la görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Dışişleri Konseyi’nin olağanüstü toplantısına katılımı çerçevesinde 5 Mart 2024 tarihinde İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdullahian ile görüştü. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bakanları.

 

Görüşmede iki ülke arasında ikili ve bölgesel konuların yanı sıra bölgedeki mevcut durum ele alındı.

 

İran bakanı, ülkemizde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başarıyla sonuçlanması ve Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu yüksek göreve yeniden seçilmesi nedeniyle bir kez daha tebriklerini iletti. Bu seçimlerin Azerbaycan’ın tüm topraklarında yapılması nedeniyle özellikle önem taşıdığını vurguladı.

 

Bakanlar, Azerbaycan Büyükelçiliğine terör saldırısını gerçekleştiren kişi hakkında verilen mahkeme kararının ardından büyükelçiliğimizin çalışmalarının yeniden canlandırılması yönünde atılacak adımlar konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

 

Taraflar, üst düzey temasların genişletilmesine yönelik planlar, Azerbaycan ile İran arasındaki Hükümetlerarası Ortak Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun çalışmalarının önemi, bölgedeki ulaşım ve iletişim koridorlarının geliştirilmesi ve genişletilmesi konularında görüş alışverişinde bulundu.

 

Bakan Ceyhun Bayramov, bu yıl ülkemizde düzenlenecek olan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP-29) Taraflar Konferansı’nın 29. oturumunun ek işbirliği fırsatları yarattığını kaydetti.

 

Bakan, karşı tarafa mevcut bölgesel durumun yanı sıra Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış sürecinin mevcut durumu ve beklentileri hakkında bilgi verdi.

 

Toplantıda, Ermenistan’ın bölgede barış ve istikrara hizmet etmeyen üçüncü tarafları devreye sokmasının ve bazı devletlerin Ermenistan’ı silahlandırma çabalarının barış sürecine tehdit oluşturduğu vurgulandı.

 

Toplantıda ayrıca iki ülke arasındaki mevcut işbirliği gündemindeki diğer ikili ve bölgesel konular da ele alındı.

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no10224

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA