SON DAKİKA

Bir Magazin
Bir magazin üç yaşında

Devlet Başkanı, Gürcistan Parlamentosu Başkanı Şalva Papuaşvili’yi kabul etti

Devlet Başkanı, Gürcistan Parlamentosu Başkanı Şalva Papuaşvili’yi kabul etti
Bu haber 12 Nisan 2024 - 16:45 'de eklendi.

Olaylar

Akorda

Devlet Başkanı, Gürcistan Parlamentosu Başkanı Şalva Papuaşvili’yi kabul etti

12 Nisan 2024

 

 

 

 

Konuğu karşılayan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Kazakistan’ın Güney Kafkasya bölgesindeki kilit ortaklardan biri olan Gürcistan ile ilişkilerin kapsamlı bir şekilde güçlendirilmesine büyük önem verdiğini kaydetti. Ona göre, Kazakistan ile Gürcistan arasındaki dostluk bağları ve karşılıklı anlayış, ikili ilişkilerin derinleştirilmesinde önemli başarı elde edilmesi için güçlü bir temel teşkil ediyor.

 

Devlet başkanı, parlamentolar arası diyaloğun devletlerarası temasların güçlendirilmesinde önemli bir rol oynadığını, Kazakistan-Gürcistan Parlamentolararası Dostluk Grubu’nun işbirliği ufuklarının genişletilmesine önemli katkı sağlayabileceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanının belirttiği gibi, bugün Kazak ticareti Gürcistan ekonomisinin çeşitli sektörlerinde temsil ediliyor ve bu da iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da genişlemesine katkıda bulunuyor.

Ülkelerimiz arasındaki kültürel ve insani ilişkilerin güçlendirilmesine özel önem verildi. Bu fırsatı değerlendiren Kassym-Jomart Tokayev, dost Gürcü halkını ülke milli takımının Avrupa Futbol Şampiyonası’nın son aşamasına tarihi katılımından dolayı tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.

 

Shalva Papuashvili ise sıcak karşılamadan dolayı Devlet Başkanına ve tüm Kazakistan halkına şükranlarını sundu. Ziyaretinin, Gürcistan Parlamentosu Başkanı’nın Kazakistan Cumhuriyeti’ne ilk resmi ziyareti olması nedeniyle dönüm noktası niteliğinde bir olay olduğunu belirtti.

 

 

 

Şalva Papuaşvili, Gürcistan’ın Kazakistan’la ilişkileri daha da güçlendirme yönündeki kararlılığını doğruladı. Ona göre Tiflis, taşımacılık ve lojistik işbirliği alanı da dahil olmak üzere Astana ile kapsamlı bağların derinleştirilmesine güveniyor. Özellikle Gürcistan Parlamento Başkanı, Devlet Başkanımızın Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Rotasının (TITR) ortak geliştirilmesine yönelik girişimini destekledi.

 

 

 

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://www.akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-prinyal-predsedatelya-parlamenta-gruzii-shalvu-papuashvili-1233158

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA