SON DAKİKA

Bir Magazin

Elif Kaya , Alaylıyım. Kendi şarkılarımı yazıyorum tarifsiz bir duygu

Elif Kaya , Alaylıyım. Kendi şarkılarımı yazıyorum tarifsiz bir duygu
Bu haber 16 Aralık 2020 - 21:51 'de eklendi.

18 li yaşlarımda ailemden gizlice habersiz katıldığım müzik yarışmasında tanıştığım müzisyen arkadaşlarımın vesilesi ile Selim Çaldıran tarafından tıpkı Türk filmlerindeki gibi keşfedildim İşte bu sempatik sanatçımız ile yaptığımız röportajımız sizlerle

1-Elif Kaya kimdir müzik sektörüne nasıl giriş yaptı biraz tanıyalım ?
Müzikle çocuk yaşlarda babamın kasetlerine oyun amaçlı radyo programları hazırlayıp anons ettigim şarkıları soyleyerek başladım. Kanatlarımı bulmuştum.

Yeni melodiler ve sözler keşfetmeye başlamıştım. Kim bilirdi ki 11-12 yaşımda yazdığım ‘’ Neredeydin dün gece ‘’ isimli şarkımın 2014 yılında çıkaracağım albümüm de olacağını.

18’li yaşlarımda, ailemden habersiz katıldığım müzik yarışmasında tanıştığım müzisyen arkadaşlarımın vesilesi ile Selim Çaldıran tarafından tıpkı Türk filmlerindeki gibi keşfedildim ve profesyonel kariyerime Mustafa Sandal ile seslendirdiğim ‘’Var mısın, yok musun?’’ isimli düet şarkı ile başladım.

2-Bu zamana kadar çıkarmış olduğunuz şarkılar içinde kendimi buldum dediğiniz bir parça var mı ve bu şarkının sizde anısı var mı ?

Çıkarmıs olduğum şarkıların içinde muhakkak izlerim var. ‘’Bir bilebilsen’’ şarkısı ruhuma çok derin dokunur. Müslüm Gürses coverı olması benim icin ayrı bir onurdur.

3-Yallah  adlı şarkınızdan bize bahsedermisiniz ? Aranjesini kim yaptı söz müzigi kime ait ? Şarkı ya gelen tepkiler nasıl memnunmusunuz ? Klip nerede çekildi Yönetmeni Kim ?
‘’Yallah ‘’ şarkımın söz ve müziği Mert Ekren’ e ait. Aranjesi Mert Ekren ve Selim Çaldıran’ ın mutfağından çıktı. Klip yönetmenimiz Onur Sarsıcı. Klibimiz dört element fikri ile avatar kadın canlandırması ile çekildi.’’ Yallah’’ kıpır kıpır, güncel sounda hizmet eden dinamik bir şarkı ayrıca yazın hit şarkısı olmaya aday. Özellikle klibi cok beğeniyorlar. Dinleyicilerim benden slow sarkılar duymayı daha cok seviyorlar. ‘’Bir bilebilsen’’ in etkisi yüzünden yeni single i biraz sasırtıcı buldular… Hiç merak etmesinler, çok özel şarkılar yolda zamanlarını bekliyorlar.

4-Son zamanlarda Bazı sanatçılar albüm çıkarmak mı aman aman diyor bunu neye bağlıyorsunuz ? Muzık sektorumuzun içinde bulunduğu durum hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Tüketimine yetişemedigimiz şu anki hızlı cağda single yapmak zorunda kalıyoruz aslında. Özlenen o albüm dinleme keyfi benim için de çok kıymetli. Uzun zamandır benden beklenen arabesk ve türkü albümümü hazırlamaktayım. Dinleyiciyle buluşturmak icin sabırsırsızlanıyorum.Sektör, tıpkı ruh halimiz gibi bir çok değiiim ve aynılaşmayı yaşıyor. Fakat son zamanlarda daha özgün ve özgürleşebildiğini düşünüyorum.
5-Youtube kanalınız da canlı performanslarınızı yayınlıyormusunuz ? Youtube dekı sahte tık olayları hakkında neler düşünüyorsunuz .Youtube Album / Single satışlarınızı etkiliyormu?

Youtube kanalım icin çok güzel çalısmalar, çok duygulu anlar yakaladık. Kısa bir süre içerisinde dinleyici ile bulusacağım. Selim Caldıran ile birlikte, beni ağlatan ve eğlendiren şarkılardan oluşan kıymetli bir repertuvar hazırladık.
Dünya malesef adalet, sevgi, zaman yerine kimileri icin sadece maddiyat ile ile dönüyor. Ben muziğimi yapar dinleyenimin kulaklarından öperim.

6-Son zamanlarda Sanat eğitimi almayanlar da single çıkarıyor bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Ben sanat eğitimi almadım. Sanat ;ruhun vücut bulmuş hali benim icin.  Resim, fotoğraf, sinema, heykel, müzik, tiyatro, felsefe, şiir bunları anlayabilmek için ruh, duygu, fikir  gerektiğine inanıyorum. Sonra o işi nasıl uygulamanız gerektiği ile ilgili eğitim ve bilgi önemli. Ben bu işi yolda öğreniyorum gelişiyorum. Alaylıyım. Kendi şarkılarımı yazıyorum tarifsiz bir duygu bu. Hissetmeden olmaz.

7-Fan Grubunuz var mı onlara neler söylemek istersiniz?

Elifin delisi – Elifinsevvali- Elif kaya fan .. Aşklarım onlar benim. Mesajlaşıyoruz sık sık. Onlar olduğu sürece, ben varım. Biliyorum ki, bu tohumun suyu onların sevgisi. Herbirine tekrar tekrar şükran ve sevgilerimi sunarım.

8-Konserlerinizi etkinliklerinizi öğrenmek isteyenler size nereden ulaşabilecek ?

Konser etkinliklerimi instagram hesabımdan paylaşıyorum.

9-Bu kadar güzel kalmayı neye borçlusunuz ?

O sizin güzelliğiniz 🙂 içinizi, yüreğinizi güzel tutmak icin çabanız varsa görünüşünüz çok önemli değil. Dışarıdan görülen, karşınızdakinin bakışı zaten. Sağlığım için nefes terapisi, oksijen, pilates, yoga, doğa- su.
Ates toprak su hava .. .!!! 🙂

10-Müzik dışında başka aktiviteleriniz var mı ? Elif Kaya Müzik dışında neler yapar ?

Video ve fotoğraf çekiyorum. Aranje programında aranje denemeleri yapıyorum, seramik atölyesinde çamur ile yoğunlaşır, tuval üzerine yağlı boya denemelerim var, Yoga, meditasyon, pilates ve şifa bilgileri araştırıyorum.

11-Mutfakla aranız nasıl ? Dışarda mı yemek yiyorsunuz yoksa evinizde kendiniz mi yaparsınız ?

Mutfağa girecek havamdaysam eğer her yemeği yaparım. Sarma da sararım kısır da yaparım 🙂 Genelde günlük hayatım stüdyoda geçiyor ve stüdyo da her gün değişik değişik ev yemekleri yapan Sara’ cığımız sayesinde Maestro ailesi olarak ev yemeğini tercih ediyoruz

12 – Bir idolünüz varmı ? Türkiyede ve Dünyada en beğendiğiniz isimler kimler ?

Çok idolum var. Sezen Aksu – MFÖ- Leyla Gencer- Tina Turner – Bjork – Eleni Karaindrou . Bu liste şairler ve ressamlar, oyuncular ve yönetmenler ile uzar gider…

13-Neden Dünya çapında bir star çıkaramıyoruz vede neden yabancı şarkılarımız Avrupada tutmuyor bir sebebi varmı ?

Dünya çapında sevilmemiz, dinlenmemiz için gerekli malzemenin ülkemiz topraklarında fazlası ile var olduğunu düşünüyorum. Dünya starı denilince akla gelen Dünya starlarından başka bir star hayal edemiyoruz. Belirli bir figürü taklıt etmek zorunda gibi hissediyouz. Ben Madonna’ yı veya Pink Floyd’ u severim fakat onlardan birer tane var. Her ruhtan bir tane olduğu gibi.. Elbette ilham almalı fakat  yapılmış olanı yapmaya çalısmayı, kendini kandırmak olarak görüyorum. Özgünleşirsek özgürleşiriz, Özgürleşirsek dünyada star olan biz oluruz.

14- Bu yılki projelerinizden bize biraz bahseder misiniz ?

Bu yıl benim gezegenimde efsane pojeler ile zaman yolculuğuna çıkacağız .  Türküler, arabeskler, yeni besteler ve çok sürpriz bir proje dinleyicilerim ile buluşmayı planlıyorum.Atilla Özdemiroğlu, Bülent Özdemir, Seda Akay ve Aşkın Tuna gibi değerli üstadların tribute proje albümlerinde birer şarkı seslendirdim. Birbirinden güzel şarkılar için gün sayıyor ve heyecanlanıyorum..

15-Düet projeleriniz var mı kimlerle çalıştınız bu zamana kadar ?

Metin Sentürk- Sinan Akçıl ve Mustafa sandal ile düet yapmıstım.  Profesyonel müzik hayatıma ilk  Mustafa Sandal ile yaptıgım düet ile girmistim. Bir duet daha yapsak fena olmaz 🙂
Aklımda farklı fikirler var onlar da şaşırtıcı sürprizler olarak burada not kalsın.

16-Repertuvarınız nasıl ? Konserleriniz nasıl gidiyor ? Sahnelerinizde artış varmı Yaz Kış dönemleri etkiliyormu konserlerinizi ?

Repertuvarım 70’ lerden başlayıp, 2000’ lere oradan arabeske ve türkülere bağlanır. Sahnem de Anadolu folk- rock ve 90’ lar şarkılarına ağırlık veririm ve dinleyici ile zaman tünelinde yolculuk yaparız.
Elbette şarkılar sevildikçe ve iyi bir menajer ile çalışıyorsanız, konserlerde sevenler ile buluşma olasılığınız daha çok artıyor. Şimdi yaz takvimi zamanı. Konserler yaklastı. İnstagram hesabımdan tarihlerimi paylaşıyorum.

17-Sanatçılar birbirine laf atarak gündeme gelmeye çalışıyor son zamanlarda bu sanatçının sizce popülaritesini artırıyormu ? Sanatcı sizce yaptığı işlemi yoksa bu sekıldemı gündeme gelmeli ?

Bu konular seçim meselesi. Herkes ne yaptığını, ne yapmadığını biliyordur.
Ben şarkı söylemeye, dinleyici ile gözgöze olmayı cok seviyorum.

18-En cok begendıgınız slow sarkınız ?

Şarkılarım desek daha doğru olur. Şimdilik ; ‘’Bir bilebilsen’’ , ‘’Olmuyor Denedim’’ ve ‘’Deliye dön gel’’

19-Beste yapıyormusunuz kimlere yapıyorsanız Beste verdiniz bu zamana kadar ?

Beste yapıyorum. İlk albümüm de sözü ve müziği bana ait üç bestemvar. ‘’Nerdeydin dün gece’’, ‘’ Olmuyor denedim’’ , ‘’Gerçek lazım’’. Bir de single olarak cıkarttığım ‘’Deliye Dön Gel’’ var
Kendi bestelerimden oluşan bir albüm hazırlığım var. Tamamlar tamamlamaz isteyen sanatçı dostlarıma severlerse vermek istedigim bestelerim var.

20 – Müzik ile Aşk ikilemi arasında kalsanız hangısını tercih edersiniz ? Aşkın tanımı sizce nedir ?

Müzik benim nefes alış verişimde….  . Aşk ise zaman zaman tutulan bir hastalık.

21-Aşklarca adlı şarkınızdan bize bahsedermisiniz ? Aranjesini kim yaptı söz müzigi kime ait ? Klip Nerede çekildi yönetmeni kim ? Şarkıya gelen tepkiler nasıl ?

‘’Aşklarca’’ oldukça beğenilen çalışmalarımdan biri oldu. Sarı-siyah saçlarıma veda ettigim ilk şarkım ve klibim. Sözü ve müziği Alper Narman ve Onurr a ait. Düzenlemesi Enver Günen’ in sihirli parmaklarından çıktı. Klip Murat Joker yönetmenliğinde en çok konuşulan klibim oldu. Hala enerjisini koruyan sihili bir şarkıdır’’ Aşklarca’’

22-Kocaeli’ye daha önceden geldiniz mi Kocaeli ye geldiyseniz en çok neyini beğendiniz ? Kocaeli de  Kartepe Gebze Eskihisar gibi ilçeleriKnde çok guzel klip cekılcek yerler var klip çekmeyi dusunurmusunuz ?

Ülkemin, dünyamın her yeri ayrı güzel. Kocaeli’ nde bir konser vermek için sabırsızlanıyorum ve yine orada bir klibimiz neden olmasın.

23-İstanbulda en çok ne yapmak hoşunuza gidiyor ?

İstanbul’ da en çok yaşamayı seviyorum. Yaşanmışlıklarını, tarihi çeşmelerini , yatırları, tarihi eserleri yapıtları.  Ve martılarla gözlerimi denizin üzerinde koşturmak  bana huzur veriyor.

24-Son olarak sevenlerinize neler söylemek istersiniz ?

26- Sevenlerime sonsuz teşekkür ederim. Onların sevgileri beni yolumda dik tutar. Her biri ile kavuşmak dileğimle..

COKLU SORU KOSESİ

En sevdiğiniz renk :Mavi- kırmızı
En sevdiğiniz yemek :* Pilav ve bitki yemekleri
En sevdiğiniz şehir :İstanbul
En sevdiğiniz film :İt s a wonderfull life (1946)
En sevdiğiniz dizi :Super Baba (1993-1997) ve Son Hava bukucu Avatar
En sevdiğiniz spor :Alan Tenis ve Masa Tenisi
En son gittiğiniz konser :Ezginin Gunlugu
En son gittiğiniz film :Bohemian Rhapsody
En sık kullandığınız kelime :Hayırlısı
En nefret ettiğiniz şey :Ayrımcılık
En sevdiğiniz hayvan :Keci
ELİF KAYA NIN ÇIKARMIŞ OLDUGU ŞARKILARDAN OLUSAN EN COK BEGENILEN ŞARKILARINDAN LİSTEMİZ
KARANLIK DÜNYAM
KADER ÇIKMAZI
AŞKLARCA
NERDEYDİN DÜN GECE
TÖVBE TÖVBE
DELİYE DÖN GEL
BİR BİLEBİLSEN
YALLAH

SEDAT SARIKAYA-KOCAELİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish