SON DAKİKA

Bir Magazin

Umuç’’Aileler bu süreçte çocuklarını desteklemelidir’’

Umuç’’Aileler bu süreçte çocuklarını desteklemelidir’’
Bu haber 24 Ağustos 2020 - 14:46 'de eklendi. 290.498 kez görüntülendi.

Sevgi Umuç ‘’Eğitim sistemindeki belirsizlikten en çok çocuklar etkilendi’’
Tüm dünyanın gündemine oturan covid-19 salgını hayatımızın her alanını etkilemiş durumda. Bunlardan bir tanesi oldukça önemli ve bu süreçte de mutlaka sürdürülmesi gereken eğitim sistemi oldu. Virüsün şu anki belirsizliği eğitim alanında kesin kararlar verilmesini engellemiş durumda.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikolojik Danışman Sevgi UMUÇ bu sürecin çocuklar üzerindeki etkisini şöyle açıklıyor; ’’Milli Eğitim Bakanlığı’nın vermiş olduğu karar açılan ve açılacak olan okullarda eğitimin online olması yönünde. Öğrencilerin büyük çoğunluğu okulların yüz yüze eğitim vermesini sabırsızlıkla beklemekte, arkadaşlarıyla aynı sırayı paylaşmayı ve okulun eğlenceli havasını solumayı istemektedir. Verilen bu karar haliyle birçok öğrenciyi hayal kırıklığına uğratmış bulunmakta. Online eğitim ilk etapta alışagelmişin dışındaydı ve birçok öğrenciye ilgi çekici geliyordu. Ancak daha sonra bu durum uzun süre evde kalmaktan sebep bir can sıkıntısı doğurdu. Bazı öğrencilerde dikkat dağınıklığına, dikkati tam olarak derse ve öğretmene verememeye, konsantrasyon problemlerine yol açtı. İçinde bulunduğumuz koşullar keyfi karar verme şansı tanımayan bir durum. Öğrenciler alınan bu kararın, yapılan değişikliklerin onların sağlıklarının ön planda tutularak yapıldığının farkına varmalılar. Virüsün gidişatına göre belli değişiklerin ansızın olabileceğini bilmeli ve bu belirsizliğe mümkün olduğunca hazırlıklı olmalılardır. Online eğitim döneminin geçici bir süreç olduğunu, eğitim hayatları boyunca böyle sürmeyeceğini unutmasınlar. Salgın hastalık döneminde eğitimlerinden mahrum kalmamaları için yapılan bir yöntem olduğunun farkına varmalılar.’’

Umuç’’Aileler bu süreçte çocuklarını desteklemelidir’’

Ailelerin de bu konuda çocuklarına destek vermelidir diyen Sevgi Umuç sözlerine şöyle devam etti; ‘’Aileler, uzun süre ekran başında online ders dinlemenin sebep olabileceği can sıkıntısının farkına varmalı ve bu süreçte onlara destek olmalılar. Çocuklarına, onların motivasyonlarını artıracak ev içi farklı, eğlenceli aktiviteler yaratma şansı sunabilirler. MEB, psikososyal destek kapsamında “Aileler İçin Çocuklara Yardım Rehberi” ile “Yetişkinler İçin Bilgilendirme Rehberi yayınladı. Yayınlanan rehberler ile aileler hem kendilerine hem de çocuklarına faydalı olabilecek bilgiler elde ettiler. Eğitimin ertelenmesi çoğu öğrencide stres, öfke, kaygı, korku gibi normal tepkiler doğurdu. Tepkilerin sağlıklı düzeyde kalabilmesi adına rehberde de belirtildiği gibi çocuklarla birlikte vakit geçirilmeli, onları dinlemeli, rahatlatmalı, korumalı, onlara yaşanan durumun normal olduğunu, herkesin genel olarak benzer duyguyu paylaştığını söylemeli, yanlarında olduklarını göstermeli ve onların soru sormalarına izin vermeliler.’’

İstanbul Rumeli Üniversitesi Hakkında:
İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Çağdaş ve evrensel düşünce yapısına sahip olan, vatan sevgisi ve milli değerlerin kıymetini iyi bilen Rumeli Felsefesi doğrultusunda yetiştirdiği ve toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmak; bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı gençler yetiştirmeyi hedefleyen bir yüksek eğitim kurumu olmak amacını taşımaktadır. İstanbul Rumeli Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında Silivri, Haliç ve Bostancı Yerleşkelerinde 5 Fakültede 18 Bölüm, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı 16 Program, Meslek Yüksekokuluna bağlı 10 Program, Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne bağlı 10 bölümde eğitim vermektedir. 2021- 2022 eğitim öğretim yılında Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nin açılması planlanmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA